Вініри

Вініри – це тонкі стеклокерамические пластинки товщиною 0,3-0,5 мм, які прикріплюються до фронтальної стороні зубів за допомогою спеціального цементу. Це свого роду мікропротези, що дозволяють коригувати форму, положення і колір зубів, що усувають естетичні дефекти і захищають зуби від руйнування.

Класифікація вінірів, за видом застосовуваного для виготовлення платівок матеріалу, може бути наступна:

Керамічні вініри. Для їх виготовлення використовується медичний фарфор і діоксид цирконію. Вони вважаються кращими, тому що мають високу міцність, не змінюють колір з часом, і зовні не відрізняються від справжніх зубів. Товщина виниров з кераміки становить всього 0,3 – 0,5 мм.

Композитні вініри. Цей вид вінірів є застарілим і менш привабливим, тому що має багато недоліків з естетичної точки зору і обмежень в терміні служби. Перевагами їх використання є швидкість встановлення (в кабінеті стоматолога) і щадна методика.

Різновид кераміки з порцеляни – голлівудські ламінати. Товщина таких пластинок складає всього 0,2 мм. За – порівняно, зі звичайними порцеляновими вінірами, вони простіше у використанні і мають більш тривалий термін служби. Методика їх виготовлення дозволяє не обточувати емаль зуба. Голлівудські вініри можна приклеювати на штучні коронки.

Отже, тепер більш докладно. Що потрібно знати про терапевтичних вініри:

  • по-перше, до них слід вдаватися не в випадках, коли потрібно лише поліпшити зовнішній вигляд зуба, а в ситуаціях істотно зруйнованого зуба, звичайно, якщо це можливо в кожному окремо взятому клінічному випадку, оскільки ортопедичні вініри тут можуть бути марні з чисто практичної точки зору або через неможливість їх застосувати;
  • по-друге, композитні матеріали мають обмежену (стандартизовану) колірну гамму, тому в деяких випадках ідеально підібрати колір емалі не вдасться, але про це вас попередить лікар, хоча у більш ніж двох третин пацієнтів представленого набору кольорів цілком вистачає;
  • по-третє, не вдавайтеся до дешевих матеріалів: вони більш крихкі, більш пористи – а тому легко забарвлюються в колір споживаної їжі і напоїв: сьогодні найдорожчі композитні матеріали все одно стоять на порядок нижче керамічних (фарфорових).

Ортопедичні вініри і люмініри. Що про ці мікропротези слід знати:

  • по-перше, використовуйте їх лише для поліпшення естетики зубного ряду, так як фарфор (кераміка) за складом є одним з найбільш близьких до емалі зуба матеріалом – наприклад, точно так же пропускає світло, тому практично ідеально «вписується» в видиму лінію посмішки – це стосується, в першу чергу, Люмініри;
  • по-друге, не варто ставити ортопедичні вініри і люмініри, якщо ви займаєтеся екстремальними, травмонебезпечними видами спорту, любите відкривати пляшки зубами, обгризати кістки або «клацати» горіхи, страждаєте бруксизмом (мимовільним скреготнею зубами) – все це зведе «нанівець» всі зусилля стоматолога і витрачені вами кошти; при бруксизмі вам варто звернутися до ортопеда, який виготовить вам персональну капу для носіння вночі, щоб позбутися від негативного стереотипу рухів щелепи або неправильного прикусу;
  • по-третє, для класичних вінірів швидше за все буде потрібно незначна обточування зубної емалі – зазвичай на 0,3-0,7 міліметра – тому в подальшому ви практично приречені довічно носити вініри в якості захисного елемента, при цьому для дорогих Люмініри обточування не потрібно;
  • по-четверте, як уже говорилося, вініри і люмініри можуть бути виготовлені з кераміки (фарфору) або з оксидів цирконію або алюмінію, які значно міцніші, ніж кераміка, проте вони не пропускають світло, і тому уважний співрозмовник може помітити неприродність ваших зубів – як, наприклад, чоловіки визначають силіконові груди у жінок – тому слід зробити зважений вибір: або люмініри з порцеляни яка відслужила вже 5-8 років, або вініри з диоксидов металів з часом зносу 15-20 років;
  • по-п’яте, тільки належний догляд за порожниною рота, призначений стоматологом, і дотримання умов безпеки допоможуть не тільки виправдати розрахунковий термін експлуатації вінірів і Люмініри, але і збільшити його в 2-4 рази.

Етапи виготовлення вінірів

Існує дві технології виготовлення вінірів з кераміки:

  1. Пошарове нанесення керамічної маси з подальшим випалюванням (непресована кераміка).
  2. Литьевое пресування при високій температурі під тиском (пресована кераміка). Така технологія дозволяє створювати дуже міцні вініри. Термін їх служби триваліший, ніж конструкцій, виготовлених з непресованої кераміки.

Композитні вініри можуть бути виготовлені двома способами:

  1. У кабінеті стоматолога. Такі конструкції носять назву вініри терапевтичні або прямі вініри. Лікар знімає невеликий шар емалі на передній поверхні зуба, а потім, пошарово завдає на неї светополімерний композитний матеріал, відновлюючи його поверхню.
  2. У кабінеті зубного техніка. Для цього стоматолог обточує зуб під вінір і знімає зліпок. У лабораторії, за зліпком робиться гіпсовий відбиток зубів. На ньому буде змодельовано вінір з композитних матеріалів.

Виготовлення вінірів з кераміки

  1. Препарування під вініри зубів і виготовлення тривимірного зліпка.
  2. На комп’ютері виробляють моделювання майбутнього вініра.
  3. Виточування конструкції на фрезерувальні верстати з діоксиду цирконію (без участі людини).
  4. На опудало зуб накладається тимчасовий ламінат.
  5. Обробка внутрішньої поверхні вініра (надання їй шорсткості) для кращої встановлення.
  6. Нанесення цементу на зуб і внутрішню частину пластинки і фіксація її на зуб.

Показання щодо встановлення

  1. Виражена жовтизна зубів (тетрациклінові зуби).
  2. Зміна кольору зубів внаслідок депульпірованія.
  3. Флюорозние зуби.
  4. Ерозія зубної емалі.
  5. Дефекти зубів, що мають велике ураження твердих тканин.
  6. Неправильне положення зубів (скупченість різців, поворот зуба навколо осі).
  7. Вирівнювання зубів вінірами виглядає естетичніше, якщо пластинки накладаються нема на один зуб, а відразу на кілька.
  8. Аномальна форма зуба.
  9. У разі, коли реставраційні заходи не дали ефект.
  10. Наявність старих пломб, колір яких відрізняється від кольору зубів.
  11. Відколи зубів.
  12. Наявність великих міжзубних проміжків.
  13. Створення голлівудської посмішки.

Протипоказання

  • Патологічна стертість зубів.
  • Бруксизм (скрегіт зубами).
  • Шкідливі звички: гризти нігті, відкривати пляшки, розкушувати горіхи і т.п.
  • Вініри ставити не рекомендується, якщо у пацієнта неправильний прикус.
    Відсутність 6 – 7 жувальних зубів.
  • Руйнування зуба з боку мови.
  • Наявність на внутрішній стороні зуба великий пломби.
  • Наявність ризику травмування передніх зубів (захоплення боксом тощо).

Як відбувається встановлення

Встановлення вінірових конструкцій відбувається в кілька етапів:

  1. Попередній етап. На цьому етапі необхідно визначитися з матеріалом, з якого буде виготовлятися вінір, а також узгодити колір майбутньої платівки.
  2. Препарування зуба. Залежно від товщини вініровой пластинки з передньої поверхні зуба знімається шар твердих тканин зуба.
  3. Зняття зліпка з зубів і відправка його в лабораторії.
  4. Вибір тривалості пластинки з пластмаси.
  5. У лабораторії виготовляється гіпсова модель зубів пацієнта. По ній одним з вищеописаних способів виготовляється керамічна пластинка.
  6. Фіксація вінірів на зуб за допомогою спеціального клею.
  7. Видалення зайвого цементу і оцінка прикусу.

Встановлювати вініри можна без обточування зубів. Сучасна стоматологія має в своєму арсеналі такий вид зубних конструкцій, які носять назву «люмініри». Люмініри – це більш тонкі, ніж вініри конструкції. Вони схожі на пелюстки, які приклеюють до поверхні зубів за допомогою стоматологічного клею.

Люмініри бувають стандартні і індивідуальні. Індивідуальні конструкції виготовляються в лабораторних умовах. Стандартні – підбираються, подібно нігтям з набору. Вони схожі на пелюстки, які приклеюють до поверхні зубів за допомогою стоматологічного клею.

Відновлення та реабілітація

Після того, як встановлено вінір, можна вести звичайний спосіб життя. Необхідно дотримуватись рекомендацій лікаря по правильному використанню конструкції.

Можливо, що через одну – два тижні треба буде знову відвідати стоматолога для проведення контрольного огляду. Лікар повинен перевірити розташування на зубі конструкції і проконтролювати реакцію ясна на наявність вініровой пластинки.

В результаті обточування зуба може проявитися підвищена чутливість зуба до холодних або гарячих напоїв. Зуби, на яких встановлені вініри, можуть піддаватися руйнуванню, що може стати показанням для покриття зуба коронкою.

Плюси та мінуси вінірів на зуби

Переглянути усі новини за хештегом: #

Записуйтеся на прийом онлайн або телефонуйте та приходьте у гості:

Київ, вул. Пушкінська, 39

+38 (044) 235-11-45
+38 (093) 519-67-61

Київ, вул. Костьольна, 10 (заїзд з вул. Трьохсвятительської)

+38 (044) 278-82-48
+38 (050) 508-22-03

Ми завжди будемо раді Вас бачити!